Seriespel
Nedan följer tabellställning för Öresunds BS olika lag samt spelschema för säsongen 2013/2014.
För resultat och ställning i slutspelsmatcherna hänvisar vi till Svenska Bowlingsförbundets hemsida.
Tabellställning 2013/2014
A-LAG, DIVISION 1 SÖDRA GÖTALAND | Efter omg |
||||||
LAG GRUPP B | S |
V |
O |
F |
TOTAL |
D |
P |
BK Borgen | 22 |
16 |
3 |
3 |
255-185 |
70 |
35 |
Öresunds BS | 22 |
17 |
0 |
5 |
281-158 |
123 |
34 |
BK Lödde | 22 |
9 |
2 |
11 |
197-243 |
-46 |
20 |
Team Malmoe F1 | 22 |
8 |
3 |
11 |
209-230 |
-21 |
19 |
Team Ystad BK | 22 |
8 |
1 |
13 |
198-240 |
-42 |
17 |
Bulltofta BK F | 22 |
7 |
3 |
12 |
197-241 |
-44 |
17 |
F-LAG, DIVISION 3 SÖDRA GÖTALAND | Efter omg |
||||||
LAG - GRUPP A | S |
V |
O |
F |
TOTAL |
D |
P |
Öresunds BS F | 22 |
17 |
0 |
5 |
277-158 |
119 |
34 |
BK Bowino | 22 |
14 |
3 |
5 |
271-167 |
104 |
31 |
BK Ecco | 22 |
13 |
0 |
9 |
239-200 |
39 |
26 |
BK La Visite | 22 |
11 |
3 |
8 |
220-214 |
6 |
25 |
Tramo IF | 22 |
5 |
3 |
14 |
165-274 |
-109 |
13 |
BK Rollers | 22 |
5 |
0 |
17 |
151-285 |
-134 |
10 |
C-LAG, SYDSKÅNSKA RESERVLAGSSERIEN DIVISION 1 | Efter omg |
||||||
LAG | S |
V |
O |
F |
TOTAL |
D |
P |
Öresunds BS B | 18 |
13 |
1 |
4 |
244-116 |
128 |
27 |
BK Rollers B | 18 |
11 |
4 |
3 |
222-138 |
84 |
26 |
BK Playax | 18 |
13 |
0 |
5 |
214-144 |
70 |
26 |
IFK Malmö BK B | 18 |
12 |
1 |
7 |
226-130 |
96 |
25 |
Cimbria BK B | 18 |
10 |
1 |
7 |
181-179 |
2 |
21 |
BK Bråhög B | 18 |
8 |
1 |
9 |
167-192 |
-25 |
17 |
BK Bowino B | 18 |
8 |
1 |
9 |
165-195 |
-30
|
17 |
Lomma BK B | 18
|
4
|
0
|
14
|
130-228
|
-98
|
8
|
BK Lödde B | 18 |
3 |
1 |
14 |
128-231 |
-103 |
7 |
Tomelilla KS B | 18 |
3 |
0 |
15 |
117-241 |
-124 |
6 |
Spelschema
Omg. |
Datum | Lag |
Tid |
Match | Plats |
1 |
Lör 14/9 | C |
09:00 |
Tomelilla KS B | 17-3 |
Lör 14/9 | C |
12:20 |
Cimbria BK B | 8-12 |
|
Lör 14/9 | F |
15:40 |
BK Thule | 8-12 |
|
Sön 15/9 | A |
13:20 |
BK Atlantic Sharks | 13-7 |
|
1 | |||||
2 |
Lör 21/9 | F |
09:00 |
BK Rollers | 17-3 |
Lör 21/9 | A |
10:40 |
BK Borgen | 8-12 |
|
Lör 21/9 | F |
12:40 |
Tramo IF | 16-4 |
|
Lör 21/9 | C |
13:20 |
BK Lödde B | 20-0 |
|
1 | |||||
5 |
Lör 12/10 | F |
08:40 |
BK Finn F | 17-3 |
Lör 12/10 | A |
10:40 |
Lunds BK Mamba | 9-11 |
|
Lör 12/10 | A |
12:20 |
BK Finn | 13-6 |
|
1 | |||||
6 |
Lör 19/10 | A |
09:00 |
BK Lödde | 15-5 |
Lör 19/10 | F |
09:00 |
BK Bowino | 12-8 |
|
Lör 19/10 | F |
14:20 |
BK La Visite | 12-7 |
|
Sön 20/10 | C |
14:00 |
BK Rollers B | 9-11 |
|
1 | |||||
7 |
Sön 27/10 | C |
09:00 |
BK Playax | 11-9 |
Sön 27/10 | F |
10:40 |
Lunds BK Mamba F | 11-9 |
|
Sön 27/10 | A |
15:00 |
Karlskrona BK | 15-5 |
|
OBS! |
Sön 3/11 | C |
09:00 |
BK Bowino B | 16-4 |
1 | |||||
8 |
Lör 16/11 | F |
10:40 |
BK Ecco | 10-9 |
Lör 16/11 | A |
13:40 |
Team Malmoe BK F1 | 8-12 |
|
Sön 17/11 | C |
13:20 |
BK Bråhög B | 12-8 |
|
1 | |||||
9 |
Lör 23/11 | A |
11:00 |
Bodekull BK | 13-7 |
Lör 23/11 | F |
13:20 |
BK Strået | 18-2 |
|
Lör 23/11 | C |
14:00 |
Lomma BK B2 | 15-5 |
|
Lör 23/11 | A |
15:00 |
BK Allön | 11-9 |
|
1 | |||||
10 |
Lör 30/11 | A |
10:40 |
BK Lödde | 16-4 |
Lör 30/11 | C |
13:20 |
IFK Malmö BK B | 13-7 |
|
Lör 30/11 | A |
14:20 |
Bulltofta BK F | 14-6 |
|
Lör 30/11 | F |
15:40 |
BK La Visite | 14-5 |
|
Sön 1/12 | C |
13:20 |
Cimbria BK B | 20-0 |
|
1 | |||||
11 |
Lör 18/1 | F |
10:40 |
IFK Malmö BK | 16-4 |
Lör 18/1 | C |
12:20 |
BK Bowino B | 20-0 |
|
Sön 19/1 | A |
13:20 |
Tingsryd KK | 13-7 |
|
1 | |||||
12 |
Lör 25/1 | F |
09:00 |
BK Ecco | 13-7 |
Lör 25/1 | A |
10:40 |
Team Malmoe BK F1 | 16-4 |
|
Sön 26/1 | C |
15:40 |
BK Playax | 9-11 |
|
1 | |||||
13 |
Lör 1/2 | C |
08:20 |
BK Lödde B | 16-4 |
Lör 1/2 | F |
09:00 |
Staffanstorps BK | 6-14 |
|
Lör 1/2 | F |
10:40 |
BK Bråhög | 5-15 |
|
Sön 2/2 | A |
15:00 |
Team Växjö | 14-6 |
|
1 | |||||
15 |
Lör 1/3 | F |
10:40 |
Tramo IF | 19-1 |
Lör 1/3 | A |
10:40 |
Team Ystad BK | 7-13 |
|
Lör 1/3 | A |
14:20 |
BK Borgen | 7-13 |
|
1 | |||||
16 |
Lör 8/3 | C |
09:00 |
BK Rollers B | 13-7 |
Lör 8/3 | F |
10:40 |
BK Borgen F | 17-2 |
|
Lör 8/3 | F |
12:20 |
Peter Pan | 13-7 |
|
Sön 9/3 | A |
13:20 |
Sunnerbo BK | 18-2 |
|
1 | |||||
17 |
Lör 15/3 | F |
08:20 |
BK Rollers | 9-11 |
Lör 15/3 | A |
15:00 |
Bulltofta BK F | 18-2 |
|
1 | |||||
18 |
Sön 4/5 | C |
09:00 |
Tomelilla KS B | 13-7 |
1 | |||||
19 |
Lör 29/3 | C |
09:00 |
BK Bråhög B | 8-12 |
Lör 29/3 | F |
10:40 |
Tollarps BK F | 13-7 |
|
Lör 29/3 | A |
13:20 |
BK Cahoot | 12-8 |
|
1 | |||||
20 |
Lör 5/4 | A |
10:40 |
Team Ystad BK | 16-4 |
Lör 5/4 | F |
13:20 |
BK Bowino | 12-7 |
|
Sön 6/4 | C |
08:20 |
Lomma BK B2 | 14-6 |
|
1 | |||||
21 |
Lör 12/4 | C |
09:00 |
IFK Malmö BK B | 10-10 |
Lör 12/4 | A |
10:40 |
Tollarps BK | 11-9 |
|
Lör 12/4 | A |
14:00 |
BS Olymp | 15-5 |
|
Sön 13/4 | F |
09:00 |
Kulladals BS F2 | 11-9 |
|
Sön 13/4 | F |
10:40 |
BK Playax | 8-12 |